Gison GP-340 Air Straight Drill High Speed 3/8″ 22000rpm
Gison GP-340 Air Straight Drill High Speed 3/8″ 22000rpm
Description
Gison GP-340 Air Straight Drill High Speed 3/8″ 22000rpm
Model: GP-340
Features
- Compactly designed,straight handle with a level control.
- Rear exhaust directs the air away from the work area.
- Ideal for use as a tire buffer and in other confined areas.
- 22,000 r.p.m.free speed.
Specifications
| Capacity | 3/8″ |
| Maximum Speed | 22000 rpm |
| Net Weight | 0.92 kg |
| Length | 205 mm |
| Air Consupmtion | 0.08 m3/min |
| Air Inlet | 1/4″ |
| Hose Size | 6.5 mm |
| Sound Pressure | 94 dBA |
| Air Pressure | 90 psi |
| Vibration | <2.5 m/S2 |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



