Gison GP-940 Air Engraving-Scribe Pen Steel Housing 34000bpm
Gison GP-940 Air Engraving-Scribe Pen Steel Housing 34000bpm
Description
Gison GP-940 Air Engraving-Scribe Pen Steel Housing 34000bpm
Model: GP-940
Features
- It is used to write on hard steel, metal, glass, stones, ceramic, plastic etc.
- Useful for debugg-ing, to reshape the cut on the screwhead or broken bolts to ease removal.
- To obtain the best marking, hold the pen near the front at sharp angle.
Specifications
| Housing | Steel |
| Stroke Length | 1.2mm |
| Stroke Speed | 34000 bpm |
| Net Weight | 0.24 kg |
| Length | 160 mm |
| Air Consupmtion | 0.07 m3/min |
| Air Inlet | 1/4″ |
| Hose Size | 6.5 mm |
| Sound Pressure | 75 dBA |
| Air Pressure | 90 psi |
| Vibration | 2.5 m/S2 |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



