Dewalt DW830 Angle Grinder 5″(125mm), 1400W, 10000rpm, 2.6kg
Dewalt DW830 Angle Grinder 5″(125mm), 1400W, 10000rpm, 2.6kg
Description
Dewalt DW830 Angle Grinder 5″(125mm), 1400W, 10000rpm, 2.6kg
Model: DW830
Dewalt 5″(125mm) heavy duty angle grinder.
Features
- Compact gear case design allows use in tight and confined spaces.
- Accessible brushes for easy brush replacement.
- Spindle lock for quick and easy disc changes.
- Tool-free adjustable guard allows easy positioning for left or right handed use.
- Oversized switch for easy operation and greater control.
- Rear handle design for greater comfort and control.
- Non-slip handle is very secure for two handed operation and provides greater comfort.
Specifications
| Power Input | 1400 watts |
| No Load Speed | 10000 rpm |
| Spindle Lock | Yes |
| Side handle | Yes |
| Max. Disc Diameter | 5″ (125mm) |
| Spindle Thread | M14 |
| Weight | 2.6 kg |
Additional information
| Weight | 3 kg |
|---|



