Dewalt D28413 Angle Grinder 7″(180mm), 2200W, 8500rpm, 4.7kg
Dewalt D28413 Angle Grinder 7″(180mm), 2200W, 8500rpm, 4.7kg
Description
Dewalt D28413 Angle Grinder 7″(180mm), 2200W, 8500rpm, 4.7kg
Model: D28413
Dewalt heavy duty angle grinder with power of 2200watts.
Features
- Soft start to limit start-up current and reduce kick back.
- Anti vibration side handle.
- Quick adjustment tool free guard.
- Abrasion protected high power motor for increased motor durability.
- Fully leaded stator windings for increased motor durability.
- Five position side handle for improved balance in cutting and grinding applications.
- Cut-off brushes to prolong motor life.
- Dust sealed bearings for prolonged product life.
Specifications
| Power Input | 2200 watts |
| No Load Speed | 8500 rpm |
| Spindle Lock | Yes |
| Side handle | Yes |
| Max. Disc Diameter | 7″ (180mm) |
| Spindle Thread | M14 |
| Dimensions (L x H) | 450mm x 145mm |
| Weight | 4.7 kg |
Additional information
| Weight | 5 kg |
|---|



