Dewalt DWE8200S Angle Grinder 4″(100mm), 850W, 12000rpm, 1.8kg
Dewalt DWE8200S Angle Grinder 4″(100mm), 850W, 12000rpm, 1.8kg
Description
Dewalt DWE8200S Angle Grinder 4″(100mm), 850W, 12000rpm, 1.8kg
Model: DWE8200S
Dewalt angle ginder with power off 850 watts.
Features
- 850 watts of powerful motor with 64% increase of operating capacity.
- Slim and compact design provides comfortable handling.
- Cut-off brushes to prolong motor life.
Specifications
| Power Input | 850 watts |
| No Load Speed | 12000 rpm |
| Spindle Lock | Yes |
| Side handle | Yes |
| Max. Disc Diameter | 4″ (100mm) |
| Spindle Thread | M10 |
| Weight | 1.8 kg |
Additional information
| Weight | 2 kg |
|---|



