Dewalt D28000 Angle Grinder 4″(100mm), 720W, 11000rpm, 1.4kg
Dewalt D28000 Angle Grinder 4″(100mm), 720W, 11000rpm, 1.4kg
Description
Dewalt D28000 Angle Grinder 4″(100mm), 720W, 11000rpm, 1.4kg
Model: D28000
Dewalt ultra slim small grinder with power of 720 watts.
Features
- Quick adjustment tool free guard.
- Fully leaded stator windings for increased motor durability.
- Compact design for superior balance and ergonomics.
- Low profile gear case to work in confined spaces.
- Lock-on switch feature for continuous use.
- Cut-off brushes to prolong motor life.
Specifications
| Power Input | 720 watts |
| No Load Speed | 12000 rpm |
| Spindle Lock | Yes |
| Side handle | Yes |
| Max. Disc Diameter | 4″ (100mm) |
| Spindle Thread | M10 |
| Weight | 1.4 kg |
Additional information
| Weight | 2 kg |
|---|



