Dewalt D28490 Angle Grinder 9″(230mm), 2200W, 6500rpm, 5.5kg
Dewalt D28490 Angle Grinder 9″(230mm), 2200W, 6500rpm, 5.5kg
Description
Dewalt D28490 Angle Grinder 9″(230mm), 2200W, 6500rpm, 5.5kg
Model: D28490
Dewalt powerful 9″ angle grinder.
Features
- Motor protected against abrasion.
- Side handle with two positions for versatility.
- Spindle lock for changing discs quickly and easily.
- Window Shortcut brushes for comfort.
Specifications
| Power Input | 2200 watts |
| No Load Speed | 6500 rpm |
| Spindle Lock | Yes |
| Side handle | Yes |
| Max. Disc Diameter | 9″ (230mm) |
| Spindle Thread | M14 |
| Dimensions (L x H) | 490mm x 151mm |
| Weight | 5.5 kg |
Standard Accessories
- Protective cover
- Key wrench
- Side handle
Additional information
| Weight | 6 kg |
|---|



