Dewalt DCD700C2 Cordless Drill 10.8V, 3/8, 0-1500rpm, 24Nm, 3kg
Dewalt DCD700C2 Cordless Drill 10.8V, 3/8, 0-1500rpm, 24Nm, 3kg
Description
Dewalt DCD700C2 Cordless Drill 10.8V, 3/8, 0-1500rpm, 24Nm, 3kg
Model: DCD700C2
10.8V Cordless hand drill.
Features
- Torque 16 positions for your job.
- Transmission speeds for multiple applications.
- Durability, for constant use and spread.
- Compact design for working in tight places.
- Lithium-ion battery 1.3 Ah without memory or self discharge.
Specifications
| Battery Chemistry | Li-ion |
| Voltage | 10.8 V |
| Battery Capacity | 1.3 Ah |
| Max. Torque | 24 Nm |
| Power Output | 180 Watts |
| No Load Speed | 1st: 0-400 rpm 2nd: 0-1500 rpm |
| Chuck Capacity | 1.5-10mm |
| Max. Drilling Capacity | Wood: 20mm Metal: 10mm |
| Weight of Drill Only | 0.91kg |
| Delivery Weight | 3 kg |
Additional information
| Weight | 3 kg |
|---|



