Dewalt DW840 Angle Grinder 7″(180mm), 1800W, 8000rpm, 3.6kg
Dewalt DW840 Angle Grinder 7″(180mm), 1800W, 8000rpm, 3.6kg
Description
Dewalt DW840 Angle Grinder 7″(180mm), 1800W, 8000rpm, 3.6kg
Model: DW840
Dewalt 7″(180mm) Angle grinder with power of 1800 watts.
Features
- 1800 watts, 8,000 rpm motor provides high power and speed for 7″ grinding applications.
- High power-to-weight ratio for greater efficiency and reduced user fatigue.
- Adjustable guard can be adjusted to redirect sparks away from user.
- Rear handle design for greater comfort and control.
- External brush caps for easy servicing.
- Sealed ball and roller bearings for extended motor life.
- Spindle lock button allows for single-wrench bit changes.
Specifications
| Power Input | 1800 watts |
| No Load Speed | 8000 rpm |
| Spindle Lock | Yes |
| Side handle | Yes |
| Max. Disc Diameter | 7″ (180mm) |
| Spindle Thread | M14 |
| Tool Length | 408mm |
| Weight | 3.6 kg |
Additional information
| Weight | 4 kg |
|---|



