Dewalt DWE561 Circular Saw 1250W, 7″(184mm), 5500rpm, 3.7kg
Dewalt DWE561 Circular Saw 1250W, 7″(184mm), 5500rpm, 3.7kg
Description
Dewalt DWE561 Circular Saw 1250W, 7″(184mm), 5500rpm, 3.7kg
Model: DWE561
Dewalt 7″ circular saw for wood.
Features
- The DeWalt DWE561 Compact Circular Saw is lightweight and easy to use with 65mm depth of cut.
- Its high power 1,350 Watt motor gives increased cutting performance, and the cutaway inner guard gives improved line of sight to cutting line.
- The DWE550 has a dust blower, which clears dust and debris from the cut line.
- The efficient dust extraction port minimises airborne dust particles when connected to a dust extraction unit.
- The circular saw has direct compatability with DEWALT AirLock system for easy, secure connection to extraction hose.
Specifications
| Power Input | 1350 Watts |
| Power Output | 850 Watts |
| No Load Speed | 5500 rpm |
| Blade Diameter | 184 mm |
| Blade Bore | 16 mm |
| Bevel Capacity | 48° |
| Max. Cutting Depth | 90°: 65 mm 45°: 42mm |
| Dimensions (L x H) | 286mm x 226mm |
| Weight | 3.7 kg |
Additional information
| Weight | 4 kg |
|---|



