Gison GP-020 Air Nipper for Copper Wire, Iron Wire
Gison GP-020 Air Nipper for Copper Wire, Iron Wire
Description
Gison GP-020 Air Nipper for Copper Wire, Iron Wire
Model: GP-020
Features
- Air Nipper with S5 blade
Applications
- Copper wire 2.6mm
- Iron Wire 2.0mm
Specifications
| Standard Blade Type | S5 |
| Cutting Capacity | Iron Wire : 2.0mm Copper Wire : 2.6mm |
| Net Weight | 0.344 kg |
| Length | 170 mm |
| Handle Diameter | 45 mm |
| Air Pressure | 5 ~ 6 kg/cm2 |
| Air Consumption | 230 cm3/cycle |
| Hose Size | 6.5 mm |
| Air Inlet | 1/4″ |
| Sound Pressure | 70 dBA |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



