GISON GP-190SQHK Air Mini Hammer Hexagon Shank 3000bpm, 2kg
GISON GP-190SQHK Air Mini Hammer Hexagon Shank 3000bpm, 2kg
Description
GISON GP-190SQHK Air Mini Hammer Hexagon Shank 3000bpm, 2kg
Model: GP-190SQHK (with chisels)
Features
- 401″ chisel shank opening.
- Built-in power regulator.
- Positive action trigger to control speed.
- One-piece housing design and hardened steel barrel construction for long life.
- Ideal for standard duty applications.
- An excellent general purpose hammer.
Applications
- Muffler and pipe removal
- Body shop work
- Shock work
- Scraping rust
- Front end work.
Specifications
| Shank Type | Hexagon |
| Piston Stroke | 67mm |
| Stroke Speed | 3000 bpm |
| Net Weight | 1.59kg |
| Length | 171mm |
| Air Consumption | 0.11m3/min |
| Air Inlet | 1/4″ |
| Hose Size | 6.5mm |
| Sound Pressure | 98 dBA |
| Air Pressure | 90 psi |
| Vibration | 9.0 m/S2 |
Additional information
| Weight | 2 kg |
|---|



