Gison GP-330 Air Straight Drill Low Speed 3/8″ 2500rpm
Gison GP-330 Air Straight Drill Low Speed 3/8″ 2500rpm
Description
Gison GP-330 Air Straight Drill Low Speed 3/8″ 2500rpm
Model: GP-330
Features
- Compactly designed,straight handle with a level control.
- Rear exhaust directs the air away from the work area.
- Ideal for use as a thickest metal,wood and in other confined areas.
- 3,000 r.p.m. free speed
Specifications
| Capacity | 3/8″ |
| Maximum Speed | 2500 rpm |
| Net Weight | 1.0 kg |
| Length | 225 mm |
| Air Consupmtion | 0.62 m3/min |
| Air Inlet | 1/4″ |
| Hose Size | 6.5 mm |
| Sound Pressure | 95 dBA |
| Air Pressure | 90 psi |
| Vibration | <2.5 m/S2 |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



