Gison GP-350 Air Straight Drill Very Low Speed 3/8″ 1600rpm
Gison GP-350 Air Straight Drill Very Low Speed 3/8″ 1600rpm
Description
Gison GP-350 Air Straight Drill Very Low Speed 3/8″ 1600rpm
Model: GP-350
Features
- Compactly designed,straight handle with a level control.
- Ideal for use as a thickest metal,wood and in other confined areas.
- 3 position power control regulator. (1600,1400,1200 r.p.m.)
Specifications
| Capacity | 3/8″ |
| Maximum Speed | 1600 rpm |
| Net Weight | 0.87 kg |
| Length | 225 mm |
| Air Consupmtion | 0.20 m3/min |
| Air Inlet | 1/4″ |
| Hose Size | 6.5 mm |
| Sound Pressure | 75 dBA |
| Air Pressure | 90 psi |
| Vibration | <2.5 m/S2 |
Additional information
| Weight | 2 kg |
|---|



