Gison GP-821 Air Vertical Sander 180mm (7″) 4200rpm
Gison GP-821 Air Vertical Sander 180mm (7″) 4200rpm
Description
Gison GP-821 Air Vertical Sander 180mm (7″) 4200rpm
Model: GP-821
Features
- Both light and heavy applications.
- 4,200 rpm free-speed for fast performance.
- Dead handle for easy control.
- Automatic release throttle with positive stop action.
- Muffled handle exhaust to vent air away from work surface.
- Heavy duty ball bearing construction minimizes vibration.
- Allows one or two-handed operation.
- Planetary gear system for long life.
Specifications
| Disc Size | 7″ |
| Spindle Thread | 5/8″ – 11 (M14) |
| Maximum Speed | 4200rpm |
| Net Weight | 2.6 kg |
| Length | 190 mm |
| Air Consupmtion | 0.45 m3/min |
| Air Inlet | 1/4″ |
| Hose Size | 6.5 mm |
| Sound Pressure | 88 dBA |
| Air Pressure | 90 psi |
| Vibration | <2.5 m/S2 |
Additional information
| Weight | 3 kg |
|---|



