GISON GP-824M Air Die Grinder 110°, 1/4″, 16000rpm, 0.7kg
GISON GP-824M Air Die Grinder 110°, 1/4″, 16000rpm, 0.7kg
Description
GISON GP-824M Air Die Grinder 110°, 1/4″, 16000rpm, 0.7kg
Model: GP-824M
Features
- 110 degree Air Angle Die Grinder (16000rpm)
Specifications
| Angle Degree | 110° |
| Collet Size | 6mm (1/4″) |
| Maximum Speed | 16000rpm |
| Net Weight | 0.66 kg |
| Length | 170 mm |
| Air Consupmtion | 0.23 m3/min |
| Air Inlet | 1/4″ |
| Hose Size | 5 mm |
| Sound Pressure | 90 dBA |
| Air Pressure | 96 psi |
| Vibration | <2.5 m/S2 |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



