Gison GP-862H Air Slip Clutch Screwdriver 6.0mm 1800rpm
Gison GP-862H Air Slip Clutch Screwdriver 6.0mm 1800rpm
Description
Gison GP-862H Air Slip Clutch Screwdriver 6.0mm 1800rpm
Model: GP-862H
Features
- Small body,light weight and little vibration.
- One hand reverse button.
- 1/4″ hex female quick change chuck and spring loaded clutch.
- Adjustable clutch units offer operator controlled torque.
- Aluminum housing with noise-reducing rear exhaust.
- 1,800 r.p.m. free speed.
Applications
- Wood screws
- Wall boards
- Setting aluminum windows and doors assembly line work
- For carpenters use,electric factory, setting factory and other kinds of setting use.
Specifications
| Mechanism | Slip Clutch |
| Screw Size Capacity | 5.0 ~ 6.0 mm |
| Hexagon Shank Size | 1/4″ |
| Free Speed | 1800 rpm |
| Maximum Torque | 6.6 ft.lb (9 Nm) |
| Net Weight | 1.2 kg |
| Length | 210 mm |
| Air Consupmtion | 0.63 m3/min |
| Air Inlet | 1/4″ |
| Hose Size | 5.0 mm |
| Sound Pressure | 86 dBA |
| Air Pressure | 90 psi |
| Vibration | <2.5 m/S2 |
Additional information
| Weight | 2 kg |
|---|



