GISON GP-868 Air Impact Screwdriver Two Hammer 7000rpm
GISON GP-868 Air Impact Screwdriver Two Hammer 7000rpm
Description
GISON GP-868 Air Impact Screwdriver Two Hammer 7000rpm
Model: GP-868
Features
- The impact-type screw drivers are higher in torque and faster in speed for heavy duty fastening jobs.
- Convenient 1/4″ hex.quick change chuck with positive ball locking.
- Level throttle for feathering control.
- Reversible action and one hand reverse button.
- 7,000 r.p.m. free speed.
- Small body,light weight and high torque for wide range use.
- With impulse clutch,torque rises smoothly,easy to operate.
- Two Hammer Impact Mechanism
- Reversible
Applications
- Wood screws
- Wall boards
- Setting aluminum windows and doors
- Assembly line work
- For carpenters use, setting slabs of automobiles and other kinds of setting use.
Specifications
| Mechanism | Impact |
| Screw Size Capacity | 6.0 ~ 8.0 mm |
| Hexagon Shank Size | 1/4″ |
| Free Speed | 7000 rpm |
| Maximum Torque | 148 ft.lb (200 Nm) |
| Net Weight | 1.20 kg |
| Length | 210 mm |
| Air Consupmtion | 0.36 m3/min |
| Air Inlet | 1/4″ |
| Hose Size | 6.5 mm |
| Sound Pressure | 89 dBA |
| Air Pressure | 90 psi |
| Vibration | <2.5 m/S2 |
Additional information
| Weight | 2 kg |
|---|



