Gison GP-950 Air Impact Screwdriver Two Hammer 10000rpm
Gison GP-950 Air Impact Screwdriver Two Hammer 10000rpm
Description
Gison GP-950 Air Impact Screwdriver Two Hammer 10000rpm
Model: GP-950
Features
- The impact-type screw driver is higher in torque and faster in speed for heavy duty fastening jobs.
- 1/4″ hex female quick change chuck and simple construction for minimal maintenance.
- Pistol-grip with forward and reverse switch on side.
- Aluminum housing with noise-reducing rear exhaust.
- 10,000 r.p.m. free speed.
- Small body,light weight and high torque for wide range use.
- With impulse clutch,torque rises smoothly,easy to operate.
- With quick chuck,very simple to change the bit.
- Two Hammer Impact Mechanism,Reversible.
Applications
- Wood screws,
- Wall boards
- Setting aluminum windows and doors
- Assembly line work
- For carpenters use,setting slabs of automobiles and other kinds of setting use.
Specifications
| Mechanism | Impact |
| Screw Size Capacity | 6.0 ~ 8.0 mm |
| Hexagon Shank Size | 1/4″ |
| Free Speed | 10000 rpm |
| Maximum Torque | 135 ft.lb (183 Nm) |
| Net Weight | 0.95 kg |
| Length | 135 mm |
| Air Consupmtion | 0.22 m3/min |
| Air Inlet | 1/4″ |
| Hose Size | 6.5 mm |
| Sound Pressure | 88 dBA |
| Air Pressure | 90 psi |
| Vibration | <2.5 m/S2 |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



