Gison GW-26 Pneumatic Impact Wrench 3/4″ Twin Hammer (800 ft.lb)
Gison GW-26 Pneumatic Impact Wrench 3/4″ Twin Hammer (800 ft.lb)
Description
Gison GW-26 Pneumatic Impact Wrench 3/4″ Twin Hammer (800 ft.lb)
Model: GW-26
Features
- Ideal for industrial purpose and yet light weight.
- Heavy duty unit features high torgue.
- Includes a side handle and a reverse lever.
- 4-section-regulator controls to adjust power and frequency of air.
- Durable material supports it’s long duration.
- Impact mechanism is powered by a Twin Hammer Clutch which delivers an instaneous balenced blow.
Applications
- Truck engine work
- Pinion nuts
- Farm implement work
- Engine teardowns
- General heavy maintenance.
Specifications
| Mechanism | Twin Hammer |
| Square Drive | 3/4″ |
| Bolt Capacity | 32 mm |
| Max. Torque | 800 ft.lb (1085 Nm) |
| Net Weight | 5.5 kg |
| Length | 310 mm |
| Air Consupmtion | 0.35 m3/min |
| Air Inlet | 3/8″ |
| Hose Size | 10 mm |
| Sound Pressure | 98 dBA |
| Air Pressure | 90 psi |
| Vibration | 8.2 m/S2 |
Additional information
| Weight | 6 kg |
|---|



