Gison GW-24E Air Impact Wrench 3/4″ 1200ft.lb Twin Hammer
Gison GW-24E Air Impact Wrench 3/4″ 1200ft.lb Twin Hammer
Description
Gison GW-24E Air Impact Wrench 3/4″ 1200ft.lb Twin Hammer
Model: GW-24E
Features
- 3/4″ Heavy Duty Air Impact Wrench (1200 ft.lb)
Applications
- Truck engine work
- Pinion nuts
- Farm implement work
- Engine teardowns
- General heavy maintenance.
Specifications
| Mechanism | Twin Hammer |
| Square Drive | 3/4″ |
| Bolt Capacity | 29 mm |
| Max. Torque | 1200 ft.lb (1627 Nm) |
| Net Weight | 5.84 kg |
| Length | 247 mm |
| Air Consupmtion | 0.22 m3/min |
| Air Inlet | 3/8″ |
| Hose Size | 10 mm |
| Sound Pressure | 90 dBA |
| Air Pressure | 90 psi |
| Vibration | 5.3 m/S2 |
Additional information
| Weight | 6 kg |
|---|



