Kobe KBE2703760K SAC AUTO SHUT-OFF SCREWDRIVER REV
Kobe KBE2703760K SAC AUTO SHUT-OFF SCREWDRIVER REV
Description
Kobe KBE2703760K SAC AUTO SHUT-OFF SCREWDRIVER REV
CSP005S – Automatic Shut-off Air Screwdriver
CSP005S – Automatic Shut-off Air Screwdriver
Heavy-duty reverse action pistol grip screwdriver suitable for production and assembly applications. Push to start type with auto shut-off clutch for precision applications.
Three interchangeable torque springs allow for easy conversion for new applications. 1/4″ hex drive. External torque adjustment does not require disassembly of the tool. Variable speed throttle. Ergonomically contoured grip for operator comfort.
Handle exhaust directs air away from the workpiece and operator. Hanging ring included.
Chuck size: 1/4″ (6mm) hex.
Air inlet thread: 1/4″ NPT.
Minimum air hose size (ID): 3/8″ (10mm).
Green torque spring:* 0.6 – 2.1Nm (5 – 19in/lbs).
Black torque spring: 1.1 – 4.3Nm (10 – 38in/lbs).
Yellow torque spring: 1.7 – 5.1Nm (15 – 45in/lbs).
Air pressure: 6.3bar/90psi.
Air consumption: 4cfm* (144ltr/min).
Sound pressure level: 84dBA.
Sound power level: 93dBA.
Vibration: <0.5m/s2
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Kobe Blue Line |
| EAN13 Barcode | 5036140019447 |
| eCl@ss Code | 21060000 |
| Overall Depth | 45 |
| Overall Length | 245 |
| Overall Weight | 0.965 |
| Overall Width | 170 |
| Supplier Part No. | 2703760K |
| UNSPSC Code | 27131502 |
| Weight Each | 815 g |
Further Information
| Property | Value |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| Handle Style | Pistol Grip |
| Overall Height | N/A mm millimetre in. inch |
| Overall Length | 235 mm millimetre in. inch |
| Overall Width | 34 mm millimetre in. inch |
| Product Number | CSP005S |
| Sound Power Level | 93 dBA decibel adjusted |
| Weight | 0.8 kg kilogram g gram |
| Includes | (3) Interchangeable Torque Springs |
| Number of Bits | 0 |
| Horsepower | hp horsepower |
| Maximum No Load Speed | 550 rpm revolutions per minute |
| Air Pressure | 90 PSI pounds per square inch 6.2 |
| Air Consumption | 4 CFM cubic feet per minute |
| Reversibility | Reversible |
| Air Inlet Size | 1/4 in NPT |
| Compatible Hose Inner Diameter | 10 mm millimetre |
| Compatible Hose Outer Diameter | 14 mm millimetre |
| Workplace Application | Industrial |
| Sound Pressure Level | 84 dBA decibel adjusted |
| Speed Features | Variable Speed |
| Compatible Bit Size | 1/4 in. inch mm millimetre |
| Clutch Adjustability | Adjustable Clutch |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



