JET JDP-8L Bench Drilling Machine 350W, 13mm, 19kg
JET JDP-8L Bench Drilling Machine 350W, 13mm, 19kg
Description
JET JDP-8L Bench Drilling Machine 350W, 13mm, 19kg
Model: JDP-8L
Features
- Machined cast iron work table and base.
- 13mm drilling capacity in steel.
- 350W induction motor.
- Timed V-Belt for quiet operation.
- Hinged belt and pulley cover for easy access.
- Micro adjustable depth gauge.
Specifications
| Motor | 350W |
| Spindle Speeds : 5 | 550, 850, 1200, 1650, 2650 rpm |
| Spindle Taper | B16 |
| Spindle Travel | 50mm |
| Chuck Size | 13mm |
| Throat | 104mm |
| Max. distance spindle to table | 200mm |
| Distance spindle to base | 280mm |
| Table size | 160mm x 160mm |
| Table tilt | +/-45° |
| Overall Dimensions (L x W x H) | 430mm x 225mm x 580mm |
| Weight | 19kg |
Standard Accessories
- 13mm drill chuck
- Chuck guard
- 60mm x 60mm Vise
Additional information
| Weight | 19 kg |
|---|



