GISON GP-923 Air Scaling Hammer (7200bpm) One Head
GISON GP-923 Air Scaling Hammer (7200bpm) One Head
Description
GISON GP-923 Air Scaling Hammer (7200bpm) One Head
Model: GP-923
Features
- Strong, light weight with a single reciprocating piston and grip ring throttle.
- Delivers rapid vibratory action which effectively removes old paint,rust and scale from structural steel,boilers,tanks and castings.
- No chisels required as hammer piston itself can acts as the chisel.
Specifications
| Shank Type | One head |
| Piston Stroke | 15mm |
| Stroke Speed | 7200 bpm |
| Net Weight | 1.9kg |
| Length | 480mm |
| Air Consumption | 0.30m3/min |
| Air Inlet | 1/4″ |
| Hose Size | 8mm |
| Sound Pressure | 90 dBA |
| Air Pressure | 90 psi |
| Vibration | 35.1 m/S2 |
Additional information
| Weight | 2 kg |
|---|



