Gison GP-801LA Air Impact Screwdriver Two Hammer 10000rpm
Gison GP-801LA Air Impact Screwdriver Two Hammer 10000rpm
Description
Gison GP-801LA Air Impact Screwdriver Two Hammer 10000rpm
Model: GP-801LA
Features
- Smally body,light weight and high torque.
- With impulse clutch,torque rises smoothly,easy to operate.
- With quick chuck,very simple to change the bit (GP-801LA-1)
- Pistol-grip with forward and reverse switch on side.
- 10,000 r.p.m. free speed.
- Two Hammer Impact Mechanism
- Reversible.
Applications
- Wood screws
- Wall boards
- Setting aluminum windows and doors
- Assembly line work
- For carpenters use, setting slabs of automobiles and other kinds of setting use.
Specifications
| Mechanism | Impact |
| Screw Size Capacity | 5.0 ~ 6.0 mm |
| Hexagon Shank Size | 1/4″ |
| Free Speed | 10000 rpm |
| Maximum Torque | 26 ft.lb (35 Nm) |
| Net Weight | 0.88 kg |
| Length | 140 mm |
| Air Consupmtion | 0.20 m3/min |
| Air Inlet | 1/4″ |
| Hose Size | 6.5 mm |
| Sound Pressure | 90 dBA |
| Air Pressure | 90 psi |
| Vibration | <2.5 m/S2 |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



