GISON GP-823AR Air Angle Sander 2″ 100° Dual Action 22000rpm
GISON GP-823AR Air Angle Sander 2″ 100° Dual Action 22000rpm
Description
GISON GP-823AR Air Angle Sander 2″ 100° Dual Action 22000rpm
Model: GP-823AR
Features
- 2″ 100 degree Mini Air Angle Sander (22000rpm, No Gear, Rear Exhaust)
Specifications
| Type | Rotate, No Gear, Rear Exhaust |
| Angle Degree | 100° |
| Pad Size | 2″ |
| Maximum Speed | 22000rpm |
| Net Weight | 0.55 kg |
| Height | 86mm |
| Length | 170 mm |
| Air Consupmtion | 0.23 m3/min |
| Air Inlet | 1/4″ |
| Hose Size | 5.0 mm |
| Sound Pressure | 80 dBA |
| Air Pressure | 90 psi |
| Vibration | <2.5 m/S2 |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



