GISON GP-824CF Air Angle Sander 2″ 110° Dual Action 25000rpm
GISON GP-824CF Air Angle Sander 2″ 110° Dual Action 25000rpm
Description
GISON GP-824CF Air Angle Sander 2″ 110° Dual Action 25000rpm
Model: GP-824CF
Features
- 2″ 110 degree Mini Air Angle Sander (25000rpm, No Gear)
Specifications
| Type | Rotate, No Gear |
| Angle Degree | 110° |
| Pad Size | 2″ |
| Maximum Speed | 25000rpm |
| Net Weight | 0.65 kg |
| Height | 86mm |
| Length | 142 mm |
| Air Consupmtion | 0.30 m3/min |
| Air Inlet | 1/4″ |
| Hose Size | 5.0 mm |
| Sound Pressure | 82 dBA |
| Air Pressure | 90 psi |
| Vibration | <2.5 m/S2 |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



