Gison GP-824 Air Die Grinder 1/4″, 22000rpm, L:168mm, 0.7kg
Gison GP-824 Air Die Grinder 1/4″, 22000rpm, L:168mm, 0.7kg
Description
Gison GP-824 Air Die Grinder 1/4″, 22000rpm, L:168mm, 0.7kg
Model: GP-824
Features
- Positive grip 1/8″ and 1/4″ capacity collet chuck.
- Compact and lightweight.
- Ball bearing construction for long tool life.
- Hardened steel components for durability.
- Positive grip handle for control.
- Rear exhaust deflects air away from work.
Specifications
| Collet Size | 6mm (1/4″) |
| Maximum Speed | 22000rpm |
| Net Weight | 0.70 kg |
| Length | 168 mm |
| Air Consupmtion | 0.22 m3/min |
| Air Inlet | 1/4″ |
| Hose Size | 5 mm |
| Sound Pressure | 90 dBA |
| Air Pressure | 90 psi |
| Vibration | <2.5 m/S2 |
Additional information
| Weight | 1 kg |
|---|



